صفحه نخست / اخبار  
رييس‌دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خبرداد: اجراي فاز اول درمان بيماران ضايعات كامل‌نخاعي

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به اجراي فاز اول طرح درمان بيماران ضايعات كامل نخاعي گفت: طرح استفاده از سلول‌هاي بنيادي و مخاط بيني در درمان بيماران ضايعات كامل نخاعي بر روي 8 بيمار در حال انجام است.

دكتر عليرضا زالي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين كه جراحان مغز و اعصاب ايراني به ويژه جراحان جوان توانسته‌اند با كارهاي نو و آشنايي با تكنولوژ‌ي‌هاي نوين در جراحي مغز و اعصاب، افق‌هاي جديدي را براي درمان بيماران بگشايند، افزود: رشته جراحي مغز و اعصاب به شدت وابسته به تكنولوژي است و جزو معدود رشته‌هاي مغز و اعصاب بوده كه در آن حرف اول را تكنولوژي نوين مي‌زند. وي با بيان اين كه كشور در زمينه تكنولوژي نوين جراحي مغز و اعصاب با كشورهاي پيشرفته فاصله دارد، اظهار كرد: گراني، پيچيدگي و حفظ خدمات پس از فروش وسايل و تجهيزات جراحي مغز و اعصاب، باعث ايجاد چنين فاصله‌اي شده است؛ اما توان علمي و تجربه‌اي و مهارت‌هاي جراحان مغز و اعصاب ايراني در منطقه داراي رتبه اول است.

دكتر زالي تصريح كرد: در موارد بسيار نادر در درمان ضايعات عملكردي سيستم عصبي بيماران به خارج از كشور اعزام مي‌شوند و به نظر مي‌رسد در سال كمتر از چهار تا پنج بيمار به خارج از كشور اعزام شوند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خاطرنشان كرد: پروژه تحقيقاتي بر مبناي روش‌هاي نوين درمان سلولي براي بيماران ضايعات نخاعي است كه يك نوع آن از سلول‌هاي سورال گرفته و كشت داده مي‌شود و نوعي ديگر كه از مخاط بيني گرفته مي‌شود به طوري كه پس از انجام سه هفته كار آزمايشگاهي بر روي سلول‌ها، متخصصان علوم پايه و آزمايشگاهي همراه تيم تحقيقاتي پس از تاييد كمي و كيفيت بقاي سلول در بدن، در محل ضايعات نخاعي گذاشته مي‌شود. وي با بيان اين كه اين پروژه فقط در حد يك كار تحقيقاتي است، اظهار كرد: در برخي كشورهاي ديگر نيز كاربرد اين سلول‌ها را به صورت فازهاي تحقيقاتي انجام مي‌دهند كه نبايد در اين پروژه شتاب زده عمل كرد و بيماران بايد به طور خاص انتخاب شوند، زيرا تمامي بيماران قطع نخاع در اين گروه قرار نمي‌گيرند.

زالي با بيان اين كه بيماران مزمن قطع نخاع، كانديداي اول در اين روش جراحي هستند، ادامه داد: در مراحل اوليه‌اي كه بيمار دچار ضايعه نخاعي مي‌شود به علت اين كه بافت بدن، بافت اسكار يا جوشگاه را در بدن و نخاع تشكيل مي‌دهد، در آينده نيز دشمن فرآيند ترميمي نخاع خواهد بود. رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود: در مجموع روش‌هاي جديد ترميمي در بيماران نخاعي مزمن در ابتداي راه است تا نتايج تحقيقات به نتايج عملي تبديل شود.

وي با بيان اين كه بيماران انتخاب شده در پروژه تحقيقاتي، بيماران قطع نخاع كامل هستند، اذعان داشت: همچنين در مواردي از بيماران، قطع نخاع همراه با قطع ساختاري نخاع بوده است كه از روش نانوتكنولوژي هم براي كاشت سلول‌ها استفاده كرده‌ايم.

زالي با بيان اين كه مدل حيواني اين روش، نتيجه بسيار مطلوبي داشت، تصريح كرد: با تاييد كميته اخلاق و پزشكي دانشگاه، اين روش بر روي مدل انساني هم انجام خواهد شد. همچنين تاكنون برروي 8 بيمار قطع كامل نخاع اين روش انجام شده كه در سه مورد از بيماران سطح حسي و در دو بيمار اختيار ادراري به مراتب بهتر از گذشته شده است.

 انتهاي پيام

 

 

تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 8 تیر 1389
الثلاثاء 17 رجب 1431
Tuesday 29 June 2010
نویسنده: ارسال: سهیل آریانی
مرجع: ایسنا
آدرس: http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1047914&Lang=P
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۳ + ۴