صفحه نخست / اخبار  
رييس بيمارستان شهيد مدرس: «منشورحقوقي حمايت از بيماران كليوي» تدوين شود

رييس بيمارستان شهيد مدرس تدوين «منشور حقوقي حمايت از بيماران كليوي» را به منظور تحقق حقوق اين بيماران خواستار شد.  دكتر احمد تارا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه سيستم‌هاي خيريه كشور بايد به سمت فعاليت در بحث‌هاي حقوقي بيماران كليوي پيش روند، افزود: خوشبختانه بيماران كليوي به شكل ساختاري از طرف بيمه‌ها حمايت مي‌شوند و به خوبي در صدر ليست بيماران خاص قرار دارند.  اين فوق تخصص كليه در عين حال با بيان اين كه نظام سلامت كشور دچار ضعف حمايتي است، اظهار كرد:‌ علي رغم توجه زياد مسوولان به بيماران كليوي اما با تامين نيازهاي واقعي بيماران فاصله داريم.  تارا تصريح كرد: منشور حقوقي حمايت از بيماران كليوي بايد متشكل از نظريه علما و صاحبنظران در مورد حفظ حقوق سلامت آنها بوده و در آن حقوق جهاني بيماران كليوي نيز در نظر گرفته شود تا بتوان حداقل حقوق آنها را تامين كرد.

رييس بيمارستان مدرس خاطرنشان كرد: اغلب بيماران دياليزي به جز افرادي كه به تازگي دياليز مي‌شوند بايد حداقل هفته‌اي سه بار و هر بار بين سه تا چهار ساعت دياليز شوند اما در برخي مراكز اين حق ناچيز نيز از آنها سلب مي‌شود. متاسفانه اخيرا تنها مرجع سياست‌گذار در امور اين بيماران در معاونت سلامت وزارت بهداشت به عنوان مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص در راستاي كوچك سازي وزارت بهداشت به يك اداره كوچك تقليل يافته است.  وي ادامه داد: به علت اين كه بيماران از حقوق علمي خود اطلاع كافي ندارند، بنابراين مي‌توان با تدوين اين منشور، بيماران را از حقوق اوليه خود آگاه كرد.

تارا در پايان خاطرنشان كرد: براي تدوين اين قانون لازم است گروهي متشكل از نمايندگان مجلس، دولت، بيماران، افراد خير و سازمان‌هاي مرتبط با بيماري كليه تشكيل شود.همچنين در صورت تشكيل بنياد ملي كليه در آينده، اين نهاد به طور سازماندهي شده به دفاع از حقوق بيماران كليوي بپردازد.

انتهاي پيام

 

 

 

 

تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 8 تیر 1389
الثلاثاء 17 رجب 1431
Tuesday 29 June 2010
نویسنده:
مرجع: ایسنا
آدرس: http://www.isna.ir/Main/ServiceView.aspx?SrvID=Health&Lang=P
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۱ + ۳