صفحه نخست / اخبار  
وزيررفاه: معلولان تا دو سال ديگر براي تردد هيچ مشكلي نخواهند داشت

وزير رفاه و تامين اجتماعي گفت: معلولان تا دو سال ديگر براي تردد در سطح شهر نبايد هيچ مشكلي داشته باشند.  به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار ايرنا به نقل از روابط عمومي وزارت رفاه، دكتر"عبدالرضامصري" در هفتمين نشست پيگيري مناسب‌سازي محيطهاي شهري، چنين نشست‌هايي را گام مهمي در راستاي رفع مشكلات جامعه معلولان خواند و اظهار داشت: مسوولان نبايد گرفتار ساختار و چارچوب شوند بلكه بايد بتوانند اهداف را به خوبي تعريف كنند.

وي از سازمان بهزيستي خواست كه يك گروه كارشناسي در اين سازمان تشكيل شود تا با شناسايي دقيق مشكلات معلولان در سطح شهر، پيشنهادها و راهكارهاي عملي خود را به همراه گزارش مكتوب فيلم و عكس به مسوولان و شهرداران ارايه دهند تا آنان نيز بهتر و بيشتر با مشكلات آشنا شوند.

"كاظم نظم‌ده"، معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي كشور نيز در اين نشست گفت: حدود ۶۰۰ميليون نفر در دنيا از ناتواني رنج مي‌برند و ۱۰درصد هر جامعه‌اي را افراد داراي ناتواني تشكيل مي‌دهند و معلولان حق دارند كه از امكانات عمومي جامعه استفاده كنند.  وي افزود: براساس ماده دو قانون حمايت از حقوق معلولان، كليه نهادها، سازمان‌ها، اداره‌ها و وزارتخانه‌ها موظفند كه در طراحي، توليد و احداث ساختمان‌ها،امكانات دسترسي براي معلولان را فراهم كنند.

نظم ده با بيان اينكه افراد معلول بايد قادر باشند تا آزادانه و بدون خطر در محيطهاي شهري حضور يابند، افزود: نداشتن درك واقعي از نيازهاي معلولان، نبود ضمانت اجرايي قوانين مرتبط در سطح كشور، نگرش‌هاي منفي در خصوص توانمنديها و مشاركت آنان در جامعه،پيش بيني نكردن و تخصيص اعتبارات لازم براي مناسب‌سازي ، رعايت نشدن ضوابط معماري و شهرسازي از جمله مشكلات معلولان است.  مردادي دبير كميته پيگيري مناسب‌سازي محيطهاي شهري در ادامه اين نشست، تاكيد كرد: مناسب‌سازي اماكن شهري فقط نبايد محدود به معلولان باشد بلكه بايد در كل جامعه تسري پيدا كند.

وي، استان‌هاي آذربايجان شرقي،خراسان رضوي و ايلام را از استان‌هاي پيشگام در مناسب‌سازي محيطهاي شهري خواند و گفت: همچنين مراكز وابسته به وزارت خانه‌هاي بهداشت و رفاه و تامين اجتماعي،بيشترين سطح مناسب‌سازي را داشته‌اند.

 

تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 8 تیر 1389
الثلاثاء 17 رجب 1431
Tuesday 29 June 2010
نویسنده: ارسال: فرناز شرفی
مرجع: ایرنا
آدرس:
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۵ + ۳