صفحه نخست / اخبار  
از کوه قاف تا سرزمین سفید
اختصاصی سایت معلولان ایران (سما): مرغان داستان سیمرغ در منطق الطیر به راهنمایی هدهد پرنده ای را می جستند تا در پناه او، از هجوم عقابان و صیادان در امان باشند، سختی راه بسیاری از این مرغان را به ترک سختی و دوستان و هم سفران خود برانگیخت، 30 مرغی که با تحمل مشکلات و مشقت ها به کوه قاف رسیدند جمع خود را در هیئت سیمرغی یافتند که در جستجویش سختی راه را به جان خریده بودند. داستان عطار این روزها دستمایه نمایشنامه ای درباره معلولان شده است. هادی سروری، نویسنده و کارگردان این نمایشنامه، با بیان داستان منطق الطیر عطار به عنوان تم نمایشنامه"سرزمین سفید"، از خودباوری معلولان به عنوان یکی از مضمون های اصلی این نمایش نام می برد.
"سرزمین سفید" نمایش برگزیده سومین جشنواره تئاتر معلولان؛ با حمایت سازمان بهزیستی کشور، مرکز هنرهای نمایشی و مجتمع نیکوکاری رعد از 12 تا 15 بهمن‌ماه در مجتمع نیکوکاری رعد اجرا می شود. درباره مضمون این نمایشنامه و دلایل اجرای آن سایت معلولان ایران (سما) گفت و گویی را با هادی سروری، کارگردان و نویسنده این نمایش ترتیب داد، آنچه می خوانید متن این گفت و گو است.
· درباره فعالیت های خود در حوزه معلولین توضیحی بفرمایید.
من از حدود شش سال پیش با پیشنهاد مسئولین مجتمع رعد یک دوره کوتاه تئاتر درمانی را شروع کرده ام که نتیجه آن اجرای سه تئاتر بر روی صحنه بود.
· عنوان این نمایشنامه ها را بفرمایید.
دو نمایشنامه با عنوان صعود بود، هر چند نام این دو نمایشنامه مشابه است اما داستان آنها به طور کل متفاوت است. نمایشنامه سوم هم« سرزمین سفید» است که در سومین  جشنواره بین المللی معلولین برگزیده شد و هم اکنون نیز در مجتمع رعد بر روی صحنه است.
· آیا این نمایشنامه با توجه به عنوان آن « سرزمین سفید»، مربوط به نابینایان است؟
خیر این نمایشنامه به مشکلات و مسائل معلولان جسمی و حرکتی مربوط می شود.
· درباره داستان و مضمون های این نمایشنامه توضیحی بفرمایید.
این نمایشنامه به صورت دو اپیزودی است. تم اصلی اپیزود دوم این نمایشنامه از داستان سیمرغ منطق الطیر عطار الهام گرفته است. در این داستان گروهی از مرغان در جستجوی سیمرغ با طی سرزمین ها مختلف و خطرها و مصائب فراوان به سمت کوه قاف حرکت می کنند. سختی های راه باعث می شود که بسیاری از  آنها از ادامه راه منصرف شوند، اما 30 مرغ به کوه قاف می رسند و در آنجا متوجه می شوند که سیمرغ خود آنها هستند و به این ترتیب نسبت به توانایی های خود آگاه پیدا می کنند، به نوعی می توان گفت داستان این نمایشنامه ،داستان خودباوری معلولان و تکیه بر توانایی های آنان است.
·چگونه به فکر نگارش چنین نمایشنامه ای با این موضوع برای معلولان آنهم با الهام از داستان منطق الطیر عطار افتادید؟
به نظر من معلولان نظیر مرغان این نمایشنامه گروهی از افراد در جامعه را شامل می شوند که نمی توانند- تنها به لحاظ جسمی همپای دیگران- در جامعه حرکت کنند اما آنها با ارجاع و اتکا به توانایی های خود می توانند در زمینه های گوناگون موفقیت کسب کنند و این نمایشنامه نیز اگر درست اجرا شود، می تواند این مفهوم را منتقل کند.
·اپیزود اول نمایشنامه چه مفاهیمی را منتقل می کند؟
اپیزود اول نمایشگر مشکلات معلولان در جامعه است که با پیوند آن به اپیزود دوم، منتقل کننده توانایی معلولان در حل مشکلات آنان توسط خودشان است.
·چند نفر معلول در این نمایشنامه با شما همکاری می کنند؟
این نمایشنامه 11 بازیگر دارد که 9 نفر از آنان دارای معلولیت های جسمی- حرکتی هستند.
· درباره نام بازیگران و موسیقی این نمایشنامه نیز توضیحی بفرمایید.
لیدا تهرانی، مجتبی مریدی، پریسا رضوی، محمدرضا دانشی، الهه شهبازپور، فرهاد پیرمحمدی، امیرحسین قاجار، محسن افخمی، مریم ناصری، پانته‌آ عزیزآبادی و عدنان سخاوی بازیگران این نمایشنامه هستند و موسیقی آن نیز از اشراتمپلی، کیتارو انتخاب شده است.
·چند اجرا برای نمایشنامه خود در نظر گرفته اید؟
این نمایشنامه جدا از اجرای مجتمع رعد 15 اجرا خواهد داشت که در تالار "محراب" واقع در خیابان ولیعصر، نبش خیابان سپه خواهد بود اما زمان دقیق آن هنوز مشخص نشده است.
 

 

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در شهرک غرب، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان جنوبی، پلاک 74 واقع است. علاقه مندان می توانند از تاریخ ۱۲ الی ۱۵بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۸  در محل سالن همایش مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد شهرک غرب، خیابان هرمزان خیابان پیروزان جنوبی شماره ۷۴ مراجعه کرده و یا جهت تهیه بلیت با انجمن باورتماس حاصل نمایند.
تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 8 تیر 1389
الثلاثاء 17 رجب 1431
Tuesday 29 June 2010
نویسنده: فاطمه باباخانی
مرجع:
آدرس:
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۲ + ۱