صفحه نخست / اخبار  
بزرگداشت بانو فاطمه بزرگ نیا در انجمن باور

مراسم بزرگداشت بانو فاطمه بزرگ نیا همزمان با مراسم روز زن در انجمن باور برگزار می شود.
در این مراسم که روز سه شنبه سوم خرداد ماه  با حضور مسئولان سازمان بهزیستی کشور و فعالان حوزه افراد دارای معلولیت، برگزار می شود، مادر و برادر بانو بزرگ نیا به بیان خاطراتی از ایشان می پردازند.
رونمایی از کتاب «یک عمر انتظار» که شرحی از زندگی این بانوی موفق است، به عنوان دیگر بخش های این مراسم برگزیده شده است.
این کتاب به کوشش مهروش کوشا و با ویرایش نگین حسینی در سال 1389 چاپ شده است.

بانو فاطمه بزرگ نیا در سال 1317 در تهران به دنیا آمد. چهار ساله بود که در نیشابور دچار بیماری شد. پزشکان به تصور اینکه سرماخوردگی است ، معالجه را شروع کردند اما ناموفق ماندند. در تهران هم بهترین پزشکان نتوانستند درست تشخیص بدهند و ناموفق در تشخیص بیماری اصلی او یعنی فلج اطفال (پولیو) ماندند و به این ترتیب سرنوشت متفاوت و سختی برای بانو فاطمه بزرگ نیا رقم خورد.
سالهای کودکی و نوجوانی  را با معلولیت و مشکلات خاصش پشت سر گذاشت  و به دلیل مشکلات در منزل درس خواند و دوره دبیرستان را با موفقیت طی کرد و سرانجام در سال 1355 لیسانس ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد. وی همزمان با تحصیل در رادیو نیز مشغول به کار بود. از سال 1345 تا 1357 کنترل برنامه ها را به هنگام پخش در رادیو بر عهده داشت. بعد از انقلاب در سازمان بهزیستی به عنوان کارشناس ، مسئول معلولین شد. بانو فاطمه بزرگ نیا اولین زن مدیر مسئول معلولین ایران است که خود معلول بود. متاسفانه معلولیت او بسیار زیاد بود و تقریبا سر و یک دستش حرکت می کرد اما با پشتکار توانسته بود علاوه بر کار اجرایی به عنوان مترجم موفق در جامعه فرهنگی ایران نیز خوش بدرخشد.
بانو فاطمه بزرگ نیا پس از 22 سال کار اجرایی در سال 1375 تقاضای بازنشستگی کرد و تمام وقتش را صرف ترجمه کرد. و به قول خودش در این سالها سعی کرد تا با خواندن و ترجمه کردن اثر مثبتی از خود به یادگار بگذارد.
از  فاطمه بزرگ نیا ترجمه کتاب هایی نظیر «صبح آوریل » اثر هوارد فاوست، « ماه و آتش » اثر چزاره پاویزه، « ضایعه نخاعی » نوشته دو پرستار مارسیا هاناک و آن اسکات، « پرواز بدون بال» اثر دکتر آرنولد بیسر، « زندگی با معلولیت جسمی همراه با تصویر » اثر جیل کرمتس در بازار موجود است.
سرانجام این بانوی سخت کوش ایرانی در پاییز 1381 چشم از جهان فروبست.

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 25 اردیبهشت 1390
الأحد 11 جمادى الثانية 1432
Sunday 15 May 2011
نویسنده:
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۴ + ۴