صفحه نخست / اخبار  
میزان توجه افراد به اقشار محروم و ضعیف جامعه است

معیار انسانی و اخلاقی بودن یک جامعه، میزان توجه افراد به اقشار محروم و ضعیف جامعه است
وزیر رفاه در اولین نشست معلولین منتخب پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستای کشور با بیان اینکه معیار انسانی و اخلاقی بودن یک جامعه، میزان توجه افراد به اقشار محروم و ضعیف جامعه است، گفت: میزان حرکت روان و فقدان انسداد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بیانگر روند شاخص‌های توسعه‌یافتگی یک جامعه است؛ لذا با برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مناسب، برای افرادی که دارای فرصت نابرابر هستند، عدالت در آن است که تبعیض مثبت قائل شویم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست معلولین منتخب پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهرو روستا که در سازمان بهزیستی برگزار شد، گفت: اینکه 174 تن از معلولان کشور  بدون هیچ نوع برنامه‌ریزی و پیش‌بینی در رقابت شوراهای شهرو روستا پیروز می‌شوند و به شوراها راه پیدا می‌کنند یک اتفاق و یک فصل جدید است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: در تعاریف توسعه‌یافتگی شاخص‌هایی چون میزان توجه به گروه‌های خاص و ویژه مطرح می‌شود. اما فراتر از آن در یک جامعه اخلاقی و انسانی، میزان توجه بالا به گروه‌های دارای محدودیت مورد توجه است.

وی با بیان اینکه خط‌کش یک جامعه اخلاقی به میزان توجه آن به گروه‌های خاص باز می‌گردد، گفت: باید بر روی کودکانی که نمی‌توانند زندگی طبیعی داشته باشند، سالمندان همراه با ناتوانی و گروه‌های معلولی که پر از استعدادند اما فرصت نابرابر اجتماعی دارند تمرکز شود.ربیعی تاکید کرد: باید تمام تلاش خود را به این سمت معطوف کنیم که انسداد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای افراد دارای معلولیت در جامعه بوجود نیاید و برای افراد دارای فرصت های نابرابر، زمینه های عدالت و پیشرفت را فراهم کنیم. باید با برنامه ریزی این انسدادها و موانع را از بین ببریم. هرروز باید شعار انسدادزدایی بدهیم.

ربیعی با  بیان اینکه افرادی با توانمندی‌های بالا در جمع خود داریم که می‌توانند در این زمینه کمک کنند، عنوان کرد: کسانی که بلندگو دارند، صداهای بلندتری دارند و بلند کردن برخی صداها خودبخود باعث واقع‌نمایی می‌شود. این حضور معلولین در شوراها می‌تواند صدای گروه‌های خاموش در جامعه باشد. هرچقدر بتوانیم صدای گروه‌های خاموش را به گوش جامعه برسانیم موفق تر عمل کرده‌ایم و امروز در 174 نقطه کشور که 174 معلول  عضو شوراهای شهر و روستا داریم می‌توانیم اینکار را انجام دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکید کرد: باید یک گفت وگوی اجتماعی درونی را برای بهبود وضعیت این گروه‌های خاص شکل بگیرد. معتقدم با سیاستگذاری می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

وی با بیان اینکه باید برای از بین بردن نابرابری ها سیاست گذاری کنیم گفت: از دهه 40 برنامه های توسعه ای داریم. کاهش نابرابری های حاشیه نشینی باید رخ دهد.وی به نابرابری های فقر و غنا اشاره کرد و گفت: باید لایحه ای که پیرامون معلولان به مجلس فرستادیم را دنبال کنیم و به صحن مجلس بیاوریم و برای سال 97 بودجه مان را بر اساس این لایحه ببندیم.

ربیعی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مناسب سازی حرکت معلولان و سالمندان گفت: مصوبه ای در کمیسیون اجتماعی دولت گرفتیم تحت این عنوان که "حرکت با ویلچر حرکت عابر پیاده است". قبلا حرکت با ویلچر، حرکت با خودرو تلقی می شد. تا دو سه هفته دیگر مصوبه آن را از هیأت دولت هم می گیریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در پایان یادآور شد: برای بردن آموزش به خانه ها و عادی سازی حضور کودکان و افراد معلول در جامعه باید فرهنگسازی شود. در زمینه  سیاست های اشتغال هم یکی از اولویت ها گروه هدف بهزیستی و کمیته امداد هستند، بخصوص در اشتغال روستایی، اولویت مددجویان بهزیستی و کمیته امداد را در نظر گرفته ایم.

http://www.behzisti.ir/Portal/home/?news/235053/264201/267580/

http://idp.ir/content/16268/

@bavarngo

 

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 8 مرداد 1396
الأحد 6 ذو القعدة 1438
Sunday 30 July 2017
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۲ + ۲