صفحه نخست / اخبار  
سومین همایش جامعه بینا، شهروند نابینا

سومین همایش جامعه بینا، شهروند نابینا با محوریت «نقش و عملکرد خانواده» برگزار شد.
این همایش در روزهای 8 و 9 شهریورماه با میزبانی دانشگاه کاشان و جامعه نابینایان آن شهر در محل دانشگاه برگزار شد.
محور همایش امسال، بررسی نقش خانواده در توانمندسازی افراد آسیب دیده بینایی در زمینه های مختلف تأثیر والدین در رشد و شکوفایی فرزندان نابینا، عملکرد خانواده در ایجاد زمینه های مشارکت اجتماعی نابینایان و کم بینایان چگونگی تعامل  والدین نابینا و کم بینا با فرزندان خود، چگونگی فرزندپروری والدین نابینا در جنبه های گوناگون، چگونگی مواجهه والدین با نابینایی فرزند خود، نقش مشاوره های پیش و پس از ازدواج برگزار شد.
علاوه بر دو پنل تخصصی ارائه مقالات در موضوع محوری همایش، شرکت کنندگان امکان حضور و آموزش در چهار کارگاه آموزشی مرتبط با موضوعات همایش را داشتند. از ویژگی های همایش امسال برگزاری پنل ارائه تجارب زیسته شامل ارائه نشیب و فراز های زندگی چند تن از نابینایان موفق بود که به عنوان یکی از شاخه های جدید افزایش دانش افراد آسیب دیده بینایی و امکان استفاده از تجارب زیست شده نابینایان و کم بینایان موفق ارائه شد.
در این همایش همچنین از دو کتاب جدید نوشته نویسندگان نابینا و کم بینا رو نمایی شد. کتاب «همگام با کودکان دارای آسیب بینایی و خانواده آنان» نوشته حمداله خواجه حسینی، دانشجوی دکترای علوم تربیتی و کتاب «در همین چند قدمی» نوشته راضیه کباری و رضا و بهار که دربرگیرنده تجارب این زوج با دو معلولیت متفاوت بینایی بود که در اقدامی جسوارنه سایه روشن ها، کامیابی ها و ناکامی های خود را در زندگی مشترک و در ارتباط با پرورش فرزند خود به قلم کشیدند.
طراج جلد و گرافیست این دو کتاب «ترانه میلادی» هنرمند جسمی حرکتی است که خود جلوه ای از تعامل سازنده میان معلولیت های مختلف است.
بیانیه پایانی همایش در ارتباط با موضوع همایش، از مسئولان اجرایی مختلف به تناسب وظایف خود خواهان حمایت از تشکیل خانواده زوج های دارای آسیب بینایی، ضرورت ارائه مشاوره های تخصصی به این زوج ها، تصویب هرچه سریع تر لایحه حقوق معلولان که در آن حمایت های جدید از نهاد خانواده پیش بینی شده است و کمک به انجام پژوهش های تخصصی در زمینه چگونگی توانمندسازی افراد نابینا و کم بینا و تعامل سازنده با خانواده ها شد.
سومین همایش جامعه بینا و شهروند نابینا با اعلام هدف برگزاری چهارمین همایش به صورت بین المللی در سال 98 به پایان رسید.

http://idp.ir/content/16407/

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 12 شهریور 1396
الأحد 11 ذو الحجة 1438
Sunday 3 September 2017
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۲ + ۵