صفحه نخست / اخبار  
نشست دبیرخانه پیگیری کنوانسیون حقوق افراد معلول

 برگزاری نشست دبیرخانه پیگیری کنوانسیون حقوق افراد معلول در انجمن باور

تدوین پاسخ ایران به کمیته اجرایی کنوانسیون محور نشست

نشست این بار دبیرخانه پیگیری کنوانسیون حقوق افراد معلول در دفتر انجمن باور، محل دبیرخانه، با حضور دکتر نحوی‌نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، دکتر غفوریان معاون آموزشی سازمان آموزش و پرورش استثنائی و آقای ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران از غنای بیشتری برخوردار بود.
دستور کار جلسه بررسی چگونگی تدوین جوابیه مراجع ملی کنوانسیون حقوق افراد معلول در ایران به پرسش‌ها و درخواست‌های کمیته اجرایی دبیرخانه کنوانسیون در ژنو، ارائه گزارش نشست کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه، در پکن از سوی معاون توانبخشی سازمان بهزیستی و بررسی چگونگی پیگیری درخواست‌های کمیته اجرایی از سازمان‌های مختلف را تشکیل می‌داد.

در آغاز دکتر نحوی‌نژاد گزارش جامعی در خصوص بیانیه نشست اسکاپ در پکن و ۱۰ بند ضروری مورد درخواست کشورهای شرکت‌کننده در نشست برای پیگیری در همه کشورهای عضو ارائه داد.
مفادی که محتوای آن پیگیری حقوق افراد معلول در عرصه‌های آموزشی، اجتماعی و اقتصادی به ویژه کودکان، زنان و افراد دارای معلولیت بیشتر در معرض تبعیض را شامل می‌شود.
لازم به یادآوری‌ست نشست اسکاپ در جمع‌بندی نیمه اول دهه معلولان در آسیا  اقیانوسیه بود تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت که این دهه سومین دهه از دهه‌های نامگذاری شده اسکاپ به نام معلولان است با این توجه که پهنه آسیا و اقیانوسیه ۶۰ درصد افراد معلول جهان را در خود جای داده است.

در ادامه تدوین جوابیه مراجع ملی کنوانسوین در ایران به درخواست‌های کمیته اجرایی کنوانسیون در ژنو در دستور کار قرار گرفت.
با توجه به درخواست اول کمیته اجرایی ژنو تأکید بر پیگیری کنوانسیون در متن لایحه حمایت از حقوق افراد معلول ایران لحاظ شده است.

در پاسخ به درخواست دیگر کمیته سرکار خانم حامد کارشناس اداره روابط بین‌الملل قوه قضائیه، گزارشی از چگونگی آغاز روند تغییر ادبیات اسناد حقوقی کشور در مورد توصیف صفات افراد معلول به گونه‌ای که متضمن توهین به آنها نباشد ارائه داد.
با توجه به ریشه‌دار بودن ادبیات توصیف برخی از محدودیت‌های افراد معلول در اسناد حقوقی کشور که به بیش از ۸۰ سال گذشته بر می‌گردد، قطعاً اصلاح این ادبیات نیاز به جلسات کارشناسی مکرر و مداوم و جایگزینی ادبیاتی دارد که بتواند موافقت حقوقدانان، محافل قضایی و سازمان‌های مدافع حقوق افراد معلول را به طور مشترک جلب کند اما خوشبختانه این روند در کشورمان آغاز شده است.
مقرر شد اقدامات روند جاری این امر تا اسفندماه جمع‌بندی و در جوابیه ایران منظور شود. همچنین مصوب شد جوابیه مراجع ملی ایران زودتر از موعد مقرر کمیته، اردیبهشت‌ماه، یعنی تا اسفندماه تدوین و ترجمه و پس از تأیید مفاد ترجمه توسط دبیرخانه کنوانسیون از طریق وزارت امور خارجه به دبیرخانه کنوانسیون در ژنو ارسال شود.

با توجه به پایان وقت جلسه، بررسی چگونگی پیگیری اقدامات درخواست‌شده کمیته اجرایی کنوانسیون از سازمان‌های مختلف در رابطه با رعایت مفاد کنوانسیون در جلسه آینده دبیرخانه که برای روز شنبه آینده در سازمان بهزیستی پیش‌بینی شده است، مورد بررسی اعضا قرار گیرد.

لازم به تذکر است در این نشست علاوه بر افراد نام برده، آقای معینی و خانم یاوری به عنوان میزبانان دبیرخانه، دکتر الله‌وردی از سازمان بهزیستی کشور و سرکارخانم سرائی کارشناس محترم ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیز حضور داشتند.

روابط عمومی انجمن باور
محل دبیرخانه پیگیری کنوانسیون حقوق افراد معلول

http://idp.ir/content/17100/

تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 10 بهمن 1396
الثلاثاء 13 جمادى الأولى 1439
Tuesday 30 January 2018
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۰ + ۱