صفحه نخست / اخبار  
جشن ملی و مراسم تجلیل از دست­‌اندرکاران تدوین و تصویب قانون

یادداشتی بر جشن ملی و مراسم تجلیل از دست­‌اندرکاران تدوین و تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

در آغاز می­‌خواهم از تمام دوستانی که در این مدت و به ویژه پس از مراسم تقدیر از دست‌­اندرکاران تدوین و تصویب قانون به اینجانب محبت داشته و دارند، از صمیم قلب تشکر کنم.
علت آن که خبری در این خصوص در کانال‌­های خبری انجمن از سوی این تشکل منتشر نشد و بسیاری در این زمینه پرسش داشتند، لحاظ چند نکته بود.
نکته اول؛ آن که در جو بدون تعارف ناسالمی که برخی از دوستان ـ منظور افراد دارای معلولیت است ـ بعضاً ایجاد کرده‌­اند نمی­‌خواستم این شائبه ایجاد شود که علت انتشار این خبر تقدیر از مدیرعامل انجمن باور بوده است و به نوعی تبلیغ فعالیت­‌های اینجانب و یا انجمن باور.
زیرا در تمام سال­‌هایی که وقت، تجربه و تخصص اندک خود را در راه تدوین و تصویب قانون گذاشتم هیچ‌­گاه چشم انتظار تقدیر از سوی هم­‌نوعان معلولم و تشکل‌­های آنان نبوده‌­ام و به ویژه تقدیر از سوی مسئولین، همواره وظیفه خود دانستم اگر بضاعت محدودی در دانش دارم باید آن را در درجه اول صرف بهبود سطح زندگی هم‌­وطنان دارای معلولیت خود کنم به ویژه میلیون­ها نفری که زندگی مطلوبی ندارند و دستشان هم به مدیران یا مراکز تصمیم­‌گیری نمی­‌رسد. لذا شادی و رضایت نسبی از اجرای مواد قانون که هنوز تحقق آن داستان دارد، برای این­جانب از نظر روحی کفایت می­‌کند.
اما نکته قابل توجه دیگر خود مراسم بود که دو ‌ نقیصه عمده در آن چشم­گیر بود. نخست آن که بی­‌تعارف قانون حمایت از حقوق معلولان با محوریت تلاش مستمر فعالین حقوق مدنی شهروندان معلول که من یکی از آن­ها هستم به بار نشست و مسئولان، آن هم نه همه آن­ها، تسهیل­‌گر و یاور آن بودند و نه آن چنان که در مراسم توصیف شد مسئولان مسبب تصویب قانون باشند و معلولان فقط کمک آنها.
نکته دوم؛ عدم امکان سخنرانی از سوی همین فعالین حقوق مدنی معلولان بود که به راستی نمی­‌توان آن را توجیه کرد چگونه می­‌توان پذیرفت در چنین مراسمی و آن هم با هدف تقدیر از دست­‌اندکاران تدوین و تصویب قانون، فعالین اصلی این عرصه فقط حضور سمبلیک داشته باشند و تمام سخنرانی­‌ها به مسئولین دولتی اختصاص یابد. حتی در این مراسم از آن دسته از مسئولان و به ویژه کارشناسان میانی دولتی که بار اصلی حمایت از تدوین و تصویب قانون را داشتند، تقدیر نشد و صرفاً از مسئولان بلندپایه رسمی که وظیفه‌­ای جز حمایت از تدوین و تصویب و به ویژه اجرای این قانون دارند (که امیدوارم این مهم آخری حتماً تحقق یابد) تقدیر شود. البته در این میان نمی‌­توان از برخی چشم‌­تنگی­‌های برخی از دوستان معلول که با وجود آن که کم­ترین زحمت را برای این قانون کشیدند خواهان سخنرانی بودند گذشت که شاید علت حذف سخنرانی‌­های کلی افراد معلول در این مراسم با این بهانه صورت گرفت.
نکته مهم دیگر که به ویژه بر آن تأکید دارم جوسازی­‌هایی است که برخی از دوستان معلول به بهانه نقص قانون یا عدم ایده‌­ال بودن آن، در حال انجام آن هستند. این دوستان چون زحمتی برای قانون نکشیده‌­اند واهمه‌­ای ندارند که این دستاورد را کوچک جلوه داده و مانند رویه همیشگی­‌شان انتقاد از حرکت‌­های مؤثر افراد معلول و توجیه بی­‌حرکتی­‌ها و کم­‌کاری­‌های خود، سعی دارند نقایص قانون را و در مورد اجرای آن ناامیدی را ترویج کنند. البته که قانون حمایت از حقوق معلولان قطعاً با ایده­ال و انتظارات افراد معلول فاصله دارد که این اولاً ناشی از روند تدوین و تصویب قانون است که بسیاری مشکلات و موانع سر راه آن را دوستان نمی­‌دانند آن جایی که بر نقش فعالین حقوق معلولان به عنوان محور اصلی تدوین و تصویب قانون تأکید دارم ناشی از همین موانع است. موانعی مانند انتقال تدوین قانون از دولتی به دولت دیگر، تغییرات اداری ناشی از این انتقال و تغییر مسئولان، مانع­‌تراشی‌­های بسیاری از سازمان­‌های دولتی و مشکلات دیگری که حتماً شرح آنها را به زودی و به طور جداگانه و مفصل منتشر خواهم کرد.
اما دستاورد بودن قانون نیز ناشی از عبور آن از همین موانع است که در نهایت اگر نه همه خواسته‌­های به حق افراد معلول اما بسیاری از خواسته‌­های عمده آنان را به ویژه آنهایی که بار مالی سنگین دارند در این شرایط خطیر کشور و محدودیت منابع دولت از تصویب دولت و مجلس گذراند و اکنون تحقق آنها نیز به امیدواری امروز ما و طراحی کمپین‌­های اجرای قانون و حضور مؤثر در عرصه­‌های تدوین آیین‌­نامه‌­های اجرایی و ادامه پیگیری قانون تا اجرای کامل دارد. به ویژه از تمام دوستان دلسوز دارای معلولیت و تشکل‌­های این افراد انتظار دارم در دام مروجین ناامیدی و برجسته­‌کنندگان کمبودهای قانون به جای نقاط قوت آن نیافتند و پر انرژی اجرای قانون را دنبال کنند.

در پایان بار دیگر از تمام عزیزان فعال در عرصه تدوین و تصویب قانون و دلگرم‌­کننده اینجانب و سایر دست­‌اندرکاران قدردانی می­‌کنم. جا دارد از کلیه کارشناسان میانی سازمان­‌های دولتی دلسوز قانون که نام و نشانی از آنها نیز در مراسم مختلف رسمی برده نمی‌­شود به نیابت از شهروندان معلول تشکر کنم. با امید حق در مراسمی که خود افراد معلول برگزارکننده آن خواهند بود از کلیه این عزیزان قدردانی خواهد شد.
 
سهیل معینی
 
مدیرعامل انجمن باور و شبکه تشکل­‌های نابینایان و کم­‌بینایان کشور چاووش

http://idp.ir/content/17592/

تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 3 مرداد 1397
الأربعاء 12 ذو القعدة 1439
Wednesday 25 July 2018
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۷ + ۲