صفحه نخست / اخبار  
تصویب پیشنهادهای مدیرعامل شبکه تشکل‌های نابینایان چاووش در نخستین نشست ستاد مناسب‌ سازی استان تهران در سال ۹۷


روز سه‌ شنبه ۱۳ شهریورماه نخستین نشست ستاد مناسب سازی استانداری تهران با حضور محمدحسین مقیمی استاندار، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، جمعی از مدیران سازمان ها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و به دبیری بیات نژاد سرپرست بهزیستی استان تهران و دبیر ستاد مناسب‌ سازی استان تهران و همچنین با حضور معینی، برجیان، کاری، جغتایی مدیران سازمان‌های غیردولتی افراد معلول برگزار شد.

در این نشست دبیر ستاد از تصویب ارائه گزارش سازمان آموزش و پرورش استان تهران در خصوص وضعیت دسترس‌پذیری مدارس در جلسه قبل ستاد خبر داد که عملاً این گزارش ارائه نشد اما مصوبه دیگر آن نشست یعنی ارائه گزارش از وضعیت دسترس پذیری ساختمان های سازمان ثبت اسناد استان تهران توسط مدیرکل این سازمان ارائه شد که در آن بر مناسب‌سازی نسبی ساختمان های این سازمان در چند نقطه شهر تهران تأکید شد.
همچنین سعادتیان مدیرکل سازمان ثبت اسناد و املاک استان تهران اعلام کرد ضعف دسترس‌پذیری برخی ساختمان‌های این سازمان از طریق حضور تیم کارکنان این سازمان در منازل آن دسته از افراد معلول که قادر به حضور در سازمان نمی شوند، از طریق این تیم ها انجام خواهد شد و این تعهد رسمی سازمان است.

در ادامه این نشست هر یک از نمایندگان سازمان های مردم نهاد افراد معلول حاضر، به بخش های مختلفی از عدم پیشرفت قابل قبول امر دسترس‌ پذیری به ویژه در شهر تهران اشاره کردند. از جمله مشکلات سامانه‌¬های مترو، اتوبوسرانی، عدم رشد امکانات سامانه ویژه حمل و نقل جانبازان و معلولان و عدم دسترس پذیری بسیاری از اماکن عمومی پایتخت و همچنین ضرورت نظارت نمایندگان افراد معلول بر اجرای ضوابط دسترس پذیری معابر و اماکن مختلف شهری.

در این نشست معینی مدیرعامل انجمن باور و شبکه تشکل‌ های نابینایان چاووش، به ضرورت آسیب‌ شناسی روند دسترس پذیری شهرهای تحت پوشش ستاد مناسب سازی استان اشاره کرده و گفت: مشکل نخست عدم اجرایی شدن سیاست های مصوب ستادهای مناسب‌ سازی در مرحله اجراست. مشکلات بعدی عدم نظارت بر حسن اجرای سیاست های مصوب است.

مدیرعامل چاووش با انتقاد از این که عدم پیشرفت مناسب سازی بر نبود اعتبارات تأکید می شود گفت: کمبود اعتبارات عمدتاً در زمینه اصلاح وضعیت موجود معنا دارد اما درباره ساخت اماکن و معابر جدید، کمبود بودجه تأثیر محسوسی ندارد علی‌رغم این، همچنان شاهد ایجاد اماکن و فضاهای جدید خدماتی فاقد ضوابط دسترس‌ پذیری هستیم.

به گفته معینی این امر مبین عدم اراده دستگاه های مسئول در نظارت بر امر مناسب‌ سازی است.

مدیرعامل چاووش همچنین با اشاره به ماده ۲ مصوبه هیأت دولت در سال ۱۳۹۴ مبنی بر ضرورت تضمین رعایت ضوابط مناسب‌ سازی از متقاضیان اخذ مجوز ایجاد اماکن با کاربری عمومی تأکید کرد متأسفانه از این ظرفیت کلیدی و اثرگذار استفاده نمی شود.
مدیرعامل چاووش همچنین خطاب به هاشمی، رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد شورا منتخب شهروندان معلول نیز هست و در قبال آنان مسئول است وی خواهان نظارت شورا بر عملکرد شهرداری تهران در همه زمینه ها نسبت به رعایت حقوق شهروندان معلول به ویژه در عرصه مناسب‌ سازی شد و بر ضرورت اخذ گزارش سالانه شورا از نهادهای مسئول در سیاستگذاری و اجرای امر مناسب‌ سازی تأکید کرد.

خوشبختانه در پایان این جلسه پیشنهادهای نماینده چاووش از جمله ضرورت رعایت ضوابط دسترس پذیری در همه معابر، اماکن و فضاهای در حال تأسیس، ضرورت اخذ تضمین رعایت اصول دسترس پذیری از سوی همه دستگاه‌ های صادرکننده مجوز و انجام مناسب‌ سازی اماکن موجود بر اساس برنامه‌ های مبتنی بر زمان‌ بندی تأکید شد.

http://idp.ir/content/17809/
@chavosh_net

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 18 شهریور 1397
الأحد 28 ذو الحجة 1439
Sunday 9 September 2018
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۷ + ۵