صفحه نخست / اخبار  
تبعیض‌ها را پایان دهید

سهیل معینی

23مهر، 15 اکتبر، روز جهانی عصای سفید و ایمنی است. مناسبت جهانی برای گرامیداشت جایگاه نزدیک به سیصد میلیون نفر افراد نابینا و کم‌بینا در سراسر جهان فرصتی است برای بازطرح وضعیت زندگی انسان‌هایی که به علت محدودیت‌های پایدار در حس بینایی از فرصت‌های رشد و خودشکوفایی حداقل در اکثر کشورهای در حال توسعه محرومند. اما این واقعیت به طور مستقیم از محدودیت‌های بینایی این افراد ناشی نمی‌شود، آنچه محدودکننده افراد نابینا و کم‌بینا از بروز توانمندی‌ها و استعدادهای خود در جامعه می‌شود، تبعیض‌های آشکار و پنهان حقوقی، اجتماعی و فرهنگی است که از این افراد عموما شهروندانی درجه دو می‌سازد.
این واقعیت منحصر به جامعه افراد آسیب‌مند بینایی نیست، بلکه گسترده‌تر از آن شامل همه شهروندان دارای معلولیت و همه کسانی است که ناشی از هر عامل وراثت، حادثه، بیماری، سن و... بخشی از توانمندی جسمی خود را از دست داده‌اند. بررسی زندگی افراد معلول از جمله آسیب‌دیدگان بینایی در کشورهای مختلف مبین تفاوت زندگی آنان در جوامع گوناگون است یعنی تحقق نسبی حقوق برابر این افراد در مقایسه با دیگران غیرمعلول و برخورداری مطلوب یا قابل قبول آنان از رفاه و فرصت‌های رشد اجتماعی همچون سایر شهروندان.
این تفاوت خود موید آن است که آنچه سرنوشت و سطح زندگی نابینایان و کم‌بینایان را تعیین می‌کند، محرومیت آنها از بینایی نیست بلکه کمیت و کیفیت موانع و تبعیض‌هایی است که جامعه فراروی آنها ایجاد می‌کند. چه باک از نابینایی در جامعه‌ای که محیط‌های شهری و روستایی برای تردد نابینایان ایمن‌سازی شده است، منابع اطلاعاتی بدون تحمیل هزینه اضافه همچون سایر آحاد در اختیار آنهاست، تبعیض‌های حقوقی آنها را از احراز مشاغلی که توانمندی و صلاحیت انجام‌شان را دارند، محروم نمی‌کند، فناوری‌های کمک‌زیستی فقدان بینایی آنها را تا حد زیادی جبران می‌کند و آنچه از نابینایی برای‌شان باقی می‌ماند، صرفا خود ندیدن است و نه محرومیت‌های قابل پیشگیری از ندیدن.
اگر سهمیه 3% استخدامی برای افراد معلول و نابینا لحاظ می‌شود، توسل به انواع ضوابط اختصاصی استخدامی و پزشکی هدف‌شان محرومیت از استیفای این حق است، محرومیت از ورود به مجلس که قاعدتا حق همه شهروندان دارای صلاحیت‌های عمومی و در واقع حق انتخاب مردم است، عدم دسترسی به فناوری‌های کمک‌زیستی روز به علت ضعف اعتبارات، عدم تخصیص اعتبار به تولید منابع اطلاعاتی مورد نیاز فقط نمونه‌هایی از چالش‌هایی است که اجازه نمی‌دهند نابینایان این مرز و بوم مشکل‌شان حل شود.

مدیرعامل شبکه تشکل‌های نابینایان و کم‌بینایان کشور


http://www.etemaad.ir/fa/Main/Detail/111842/

http://idp.ir/content/17954/
 

تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 23 مهر 1397
الاثنين 4 صفر 1440
Monday 15 October 2018
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۲ + ۵