صفحه نخست / اخبار  
کارگاه آموزش و ترویج حقوق افراد معلول در استان لرستان

 با محوریت باور و شبکه چاووش برگزار شد

روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته مصادف با 30 مهرماه و یکم آبان ماه کارگاه آموزش و ترویج حقوق افراد معلول شامل قانون حمایت از حقوق معلولان، تصویب نامه هیأت دولت در زمینه برخی حقوق افراد معلول ابلاغی 1394 و کنوانسیون جهانی حقوق افراد معلول از سوی انجمن باور و شبکه نابینایان چاووش با حمایت بهزیستی کشور و میزبانی سازمان بهزستی استان لرستان برای مدیران سازمان های غیردولتی فعال در حوزه معلولان استان لرستان، مددکاران و کارشناسان مؤسسات و مراکز خدماتی این حوزه و نیز کارشناسان سازمان بهزیستی آن استان در محل خانه معلم شهر خرم آباد برگزار شد.

این کارگاه در چارچوب تور ترویجی حقوق افراد معلول سراسر کشور و در راستای افزایش آگاهی های تخصصی سازمان های تخصصی معلولان جهت انتقال این دانش به اعضای دارای معلولیت سازمان های غیردولتی محلی معلولان طراحی و اجرا شد. در این کارگاه مدیران سازمان های غیردولتی افراد معلول و نیز مددکاران مؤسسات خدماتی حوزه افراد معلول استان لرستان از شهرهای خرم آباد بروجرد، الیگودرز، ازنا، الشتر، درود، نورآباد و برخی شهرهای کوچک تر استان حضور داشتند. در حوزه سازمان های غیردولتی معلولان تشکل های نابینایان، ناشنوایان، ضایعه نخاعی و سایر گروه های حرکتی و نیز تشکل های حوزه بیماران دارای اختلالات مزمن روانی و نیز کارشناسان حوزه کم توانان ذهنی شرکت داشتند. در این کارگاه علاوه بر تشریح مفصل مواد قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال 96، کنوانسیون جهانی حقوق افراد معلول و تأثیر بالقوه و بالفعل آن بر ایجاد ظرفیت های حقوقی جدید در جهت پیشبرد حقوق شهروندان معلول در کشور به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ داده شد. همچنین تیم اعزامی انجمن باور و شبکه چاووش به لرستان در روز چهارشنبه دوم آبان ماه بازدیدی از مؤسسه نابینایان امروز، کیمیای فردا خرم آباد و نیز جامعه معلولان آن شهر به عمل آورده و ضمن آشنایی با فعالیت های این دو تشکل به طور مفصل به پرسش های فعالین این دو سازمان مدنی پاسخ دادند و برخی اقدامات مؤثری را که سازمان های خودیار معلولان می توانند در چارچوب مطالبه گری اجتماعی در دستور کار قرار دهند به طور کامل و با بهره گیری از تجارب تشکل ها در سایر نقاط کشور تشریح کردند.

در این سفر همچنین مدیر عامل انجمن باور و شبکه چاووش دیدارهایی با سرکارخانم توکلی سرپرست محترم بهزیستی استان لرستان، خانم طاهری معاون امور توانبخشی سازمان داشت که در آنها ضمن آشنایی با وضعیت کلی معلولان این استان و تشکل های آنها برخی زمینه­های همیاری چاووش و باور با بهزیستی استان لرستان در جهت ارتقاء آگاهی های تشکل های مردم نهاد این استان و نیز طرح های توانمندسازی معلولان استان که قابل اجرا در آینده نزدیک هستند، بررسی شد. از نکات شاخص این سفر می توان به میزبانی بسیار گرم مسئولان سازمان بهزیستی استان لرستان، ساماندهی مناسب و نظم درخور جلسات کارگاه اشاره کرد. از جمله نکات قابل ملاحظه در فعالیت تشکل های مردم نهاد معلولان استان لرستان که از نظر شاخص های اجتماعی از پرمشکل ترین استان های محروم کشور محسوب می شود می توان به وابستگی بیش از حد این تشکل ها به منابع مالی سازمان بهزیستی و عدم توفیق در جذب ظرفیت های بخش های غیردولتی در عرصه خدمات اجتماعی، عدم تجربه این تشکل ها در زمینه طراحی اقدامات عملی مطالبه گری و نیز فقدان ارتباط قوی میان سازمان های غیردولتی افراد معلول استان با یکدیگر اشاره کرد که رفع این نواقص و نقاط ضعف باید در دستور کار شبکه های ملی تشکل های معلولان و نیز مسئولان سازمان بهزیستی قرار گیرد. با توجه به تأکید مسئولان سازمان بهزیستی استان و مسئولان سازمان های غیردولتی معلولان استان در زمینه ضرورت آموزش هر چه بیشتر تشکل ها و شهروندان معلول استان در زمینه های مختلف توانمندسازی، آنچه از سوی مسئولان بهزیستی کشور می تواند مورد توجه قرار گیرد افزایش اعتبارات حوزه توانمندسازی و آموزش برای سازمان های بهزیستی استانی مانند استان لرستان است که عملاً محدودیت اعتبار دست مسئولان بهزیستی استان را در امر توانمندسازی NGOهای محلی بسیار بسته است.

http://idp.ir/content/17995/

 

 

 

 

 

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 5 آبان 1397
السبت 16 صفر 1440
Saturday 27 October 2018
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۵ + ۵