صفحه نخست / اخبار  
برگزاری مراسم متفاوت روز جهانی افراد دارای معلولیت

 گفتگوی برنامه‌ریزی نشده وزیر با حضار معلول در مراسم

مراسم روز جهانی افراد معلول امروز، دوشنبه دوازده آذرماه مصادف با سوم دسامبر در محل تالار اندیشه سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
این مراسم با ابتکار دکتر شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملاً به شکلی متفاوت از سال‌های گذشته برگزار شد.
پس از سخنرانی دکتر نحوی‌نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در خیر مقدم مراسم و ارائه گزارشی از روند پیگیری اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، دکتر محسنی بندپی ریاست فعلی سازمان به تشریح عملکرد سازمان در سال‌های اخیر پرداخت و ضمن تأکید بر فاصله محسوس بر خدمات سازمان با نیازهای افراد معلول با تأکید بر تلاش‌های مسئولین در جهت بهبود خدمات به افراد معلول از افزایش چشمگیر مستمری‌ها از سال گذشته تاکنون، ارائه خدمات سازمان به نیم‌میلیون نفر از پشت نوبتی‌ها از سال گذشته اشاره کرد و تصویب قانون را گام بلندی در رفع بسیاری از نیازهای افراد معلول دانست و از دیدار وزیر تعاون با رئیس سازمان برنامه و بودجه به منظور تخصیص بودجه لازم به اجرای قانون خبر داد.
در ادامه، هنگام اعلام وقت سخنرانی دکتر شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وی قبل از سخنرانی خود خواهان شنیدن سخنان حضار معلول در مراسم شد که در آغاز این بخش سهیل معینی مدیر عامل انجمن باور و شبکه تشکل‌های نابینایان کشور چاووش طی سخنانی به عنوان نماینده افراد معلول در سالن و روند تدوین قانون ضمن قدردانی از این ابتکار وزیر در دادن فرصت برای شنیدن صدای مستقیم افراد معلول اولین درخواست افراد معلول را حضور مستقیم در تصمیم‌گیری‌های مربوط به این گروه ذکر کرد. در ادامه سهیل معینی با اشاره به رویکرد جدید مدیریتی در جهان مبنی بر وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی در لحاظ نیاز شهروندان معلول ذیل خدمات خود، خواهان ارائه گزارش همه وزارتخانه‌ها در خصوص تکالیف این دستگاه‌ها نسبت به افراد معلول شد و از مجلس شورای اسلامی نیز خواست ضمن اعمال حساسیت لازم در خصوص بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان هنگام بررسی بودجه سال آینده کشور از خانه ملت خواست متناسب با شأن نظارتی خود هر سال گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی را در خصوص حقوق افراد معلول اخذ کند.
معینی با انتقاد از رویکرد وزارت آموزش و پرورش در عدم جذب تحصیل‌کردگان معلول در بخش آموزش عادی آموزش و پرورش این امر را تبعیض آشکار علیه افراد معلول توصیف کرد و خواهان تغییر این رویکرد از سوی این وزارتخانه شد و وعده داد تا رفع این تبعیض از تمام ظرفیت‌های قانونی کشور جهت رفع آن استفاده شود.
تأمین اعتبار پوشش خدمات توانبخشی توسط بیمه‌ها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست دیگر وی از سوی معلولان کشور بود.
معینی در پایان از وزیر تعاون خواهان تشکیل هر چه سریعتر کمیته هماهنگی امور معلولان کشور شد که به دلیل حضور تمام مسئولین مکلف در قانون در این کمیته امکان نظارت بهینه بر اجرای تکالیف قانونی دستگاه‌های اجرایی را فراهم می‌کند.
در ادامه وزیر تعاون با قدردانی از سخنان معینی به عنوان نماینده افراد معلول در مراسم ضمن اعلام آمادگی خود برای انتصاب این نماینده افراد معلول به عنوان مشاور معلولان خود، در پاسخ به درخواست چند نفر از حضار معلول مبنی بر برگزاری جلسات مداوم برای گفتگو با شهروندان معلول وعده داد این گفتگوها در ادوار سه‌ماهه برگزار شود.
شریعتمداری، با توصیف قانون حمایت از حقوق معلولان به عنوان یکی از کامل‌ترین قوانین معلولان در سطح جهان بر ضرورت اجرای این قانون با پیگیری‌ تشکل‌های مردم‌نهاد افراد معلول تأکید کرد و با اشاره به ضرورت توجه همه مسئولان به امور معلولان از شهرداران کل کشور خواست یک روز را به تردد در شهرها با شرایط افراد معلول از جمله استفاده از صندلی‌چرخدار اختصاص دهند تا با درک نزدیک از شرایط این افراد به مناسب‌سازی شهرها به عنوان تکلیف قانونی خود اقدام کنند.
وزیر تعاون با تاکید بر اینکه دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات افراد معلول نیست از جذب مشارکت‌های اجتماعی از سوی کارآفرینان و خیرین کشور در جهت تسریع حل این مشکلات تأکید گذاشت.
وزیر تعاون سخنان خود را پس از ایراد درد و دل و خواسته‌های گروهی از حضار معلول مراسم ایراد کرد که عمدتاً از ضعف خدمات سازمان بهزیستی و برخورد بد گروهی از مددکاران شِکوه داشتند.
در پایان وزیر با اشاره به افزایش خدمات بهزیستی در سال‌های اخیر از جمله افزایش پانصدهزار نفری مستمری‌بگیران در سال ۹۷ از منتقدین خواست ضمن لحاظ اقدامات مثبت انجام‌شده درخواست‌های به حق خود را مطرح کنند تا مسئولان درگیر از تلاش برای بهبود خدمات دلسرد نشوند.
این مراسم با تقدیر از گروهی از افراد معلول نخبه و دانش‌آموخته پایان یافت.

@bavarngo

http://idp.ir/content/18053/

تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 12 آذر 1397
الاثنين 24 ربيع الأول 1440
Monday 3 December 2018
نویسنده: تقی زاده
مرجع:
آدرس: http://
ارسال:
 
نام  
نشانی صندوق پست الکترونیک  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۲ + ۴