صفحه نخست / اخبار  
زمان ثبت نام جوانان برتر دارای معلولیت تا پایان هفته آینده تمدید شد

دبیر بخش جوانان داراي معلوليت جشنواره ملي حضرت علي اكبر(ع) در گفتگو با خبرنگار جشنواره گفت: با توجه به درخواست ثبت نام كنندگان و مسئولان فعال حوزه معلولان در شهرستانها به منظور ايجاد فرصت مناسب براي تسهيل حضور جوانان نمونه و برتر، زمان ثبت نام جشنواره تا پايان روز 12 خرداد تمديد شد.

با همت انجمن باور و همکاری شهرداری منطقه 7 شب شعر و موسيقي باورستان برگزار شد

شب شعر و موسيقي "باورستان" با هدف توسعه فعالیت های فرهنگی و شناسایی و ایجاد زمینه مناسب برای پرورش استعدادهای هنری افراد دارای معلولیت با حضور گروهي از شاعران و علاقمندان به حوزه شعر و ادبیات، 28 اردیبهشت ماه همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری در سالن خاقانی شهرداری منطقه 7برگزار شد.

در این ویژه برنامه شاعران و علاقمندان دارای معلولیت و غیر معلول، در محفلی دوستانه گرد هم آمدند و ساعاتی را میهمان " باورستان"  شدند.

انجمن باور پیگیر حق تردد افراد معلول

هفته گذشته گروهی از افراد معلول در اعتراض به عدم شارژ کارت¬های تردد خود در مقابل مجلس شورای اسلامی گردهم آمدند. مسئولین سازمان بهزیستی جهت رفع این نگرانیِ تجمع¬کنندگان در آن گردهمایی حاضر شده و از شارژ کارت تردد افراد معلول ظرف چند روز خبر دادند.

پيگيري قانون جامع حمايت از حقوق معلولان قانوني براي اثبات هويت اجتماعي معلولان

آنگاه كه اراده‌هاي راسخ با هدفي مشترك پيوند مي‌يابد، عزمي تازه در يك جامعه شكل مي‌گيرد و انسان‌ها براي تحقق عدالت، قانوني مي آفرينند تا برگ پر افتخاري را بر تاريخ حركت‌هاي بشردوستانه بيفزايند. تصويب قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در شانزدهم ارديبهشت ماه 1383 در مجلس شوراي اسلامي نيز از جمله حركت‌هاي ماندگاري است كه دورنماي اميدبخشي را فرا روي جامعه معلولان كشور ترسيم كرده است. با اين حال نگاهي به روند اجراي اين قانون طي هشت سال گذشته، نتيجه چندان رضايتبخشي به دست نمي‌دهد. وجود پاره‌اي ابهامات در مفاد قانون مزبور، عدم ضمانت اجرايي و پيش‌بيني نادرست منابع اعتباري آن موجب شده است تنها پشتوانه حقوقي معلولان ، از توان لازم در اثبات هويت اجتماعي اين افراد برخوردار نباشد. نگاهي نقادانه به موانع اجرايي قانون جامع حمايت از حقوق معلولان ما را بر آن مي‌دارد ديدگاه‌هاي تني چند از مسؤلان و كارشناسان را در اين باره بررسي كنيم تا با تحليل نظرات آنان به راهكارهاي مؤثري جهت احياي حقوق افراد داراي معلوليت دست پيدا كنيم.
بررسي روند اجراي قانون مزبور بدون آگاهي از فلسفه تصويب آن امكان پذير نيست. ابوالقاسم نجفي، از مديران اسبق سازمان بهزيستي در حوزه توانبخشي معلولان و مدير انجمن ام.اس ايران، در اين باره مي گويد: «قانون جامع حمايت از حقوق معلولان زماني به تصويب رسيد كه در كشور ما هيچ قانوني مختص افراد معلول وجود نداشت و به همين جهت در زمان خود، حركتي مترقي محسوب مي‌شد. هدف اصلي اين قانون، برابر سازي فرصت ها براي معلولان و تغيير نگرش جامعه نسبت به آنهاست. تعيين شيوه‌هاي دسترسي معلولان به فرصت‌هاي برابر در ابعاد مختلف، اعم از آموزش، توانبخشي، اشتغال، تأمين سلامت و مشاركت اجتماعي آنان از جمله هدف‌هاي اختصاصي اين قانون به شمار مي‌رود». وي مي‌افزايد: ظرف سال‌هاي اخير تلاش بسياري براي اجراي مفاد اين مصوبه صورت گرفته است كه در برخي زمينه‌ها مانند معافيت خانواده‌هاي افراد معلول از خدمت سربازي، از نتايج مطلوبي برخوردار بوده است اما اينكه تبصره ماده 16 قانون، اجراي آن را مشروط به تأمين اعتبار دانسته، موجب عدم تعهد دستگاه‌هاي اجرايي در عملي ساختن مفاد آن شده است.» وي نبود ضمانت اجرايي و متولي واقعي جهت پيگيري نحوه اجراي اين قانون و عدم پيش بيني اعتبار آن در بودجه سالانه كشور را از مهم‌ترين موانع تحقق اهداف قانون مزبور دانسته و بر ضرورت بازبيني مفاد آن توسط كارشناسان مجرب تأكيد مي‌كند. نجفي در پايان اظهار مي دارد: «قانون جامع حمايت از حقوق معلولان، آبروي نظام جمهوري اسلامي در مجامع جهاني است. اين كه بر يكسان سازي قوانين مربوط به جانبازان و معلولان و برابرسازي آنها در دسترسي به امكانات تأكيد مي‌شود، به هيچ وجه به معناي نادیده گرفتن ارزش والاي جانبازان و رشادت‌هاي آنان نيست بلكه منظور، تحقق عدالت اسلامي ميان گروه‌هايي است كه براي حل مشكلات خويش به امكانات يكسان نيازمندند».

انتظار شهروندان معلول كشور از مجلس نهمي ها

اصلاح قانون جامع حمايت از حقوق معلولان، ضرورتي اجتناب ناپذير

صفحه قبلی   [ ۱ ]  [ ۲ ]  [ ۳ ]  [ ۴ ]  [ ۵ ]  [ ۶ ]  [ ۷ ]  [ ۸ ]  [ ۹ ]  [ ۱۰ ] 
 [ ۱۱ ]  [ ۱۲ ]  [ ۱۳ ]  [ ۱۴ ]  [ ۱۵ ]  [ ۱۶ ]  [ ۱۷ ]  [ ۱۸ ]  [ ۱۹ ]  [ ۲۰ ] 
 [ ۲۱ ]  [ ۲۲ ]  [ ۲۳ ]  [ ۲۴ ]  [ ۲۵ ]  [ ۲۶ ]  [ ۲۷ ]  [ ۲۸ ]  [ ۲۹ ]  [ ۳۰ ] 
 [ ۳۱ ]  [ ۳۲ ]  [ ۳۳ ]  [ ۳۴ ]  [ ۳۵ ]  [ ۳۶ ]  [ ۳۷ ]  [ ۳۸ ]  [ ۳۹ ]  [ ۴۰ ] 
 [ ۴۱ ]  [ ۴۲ ]  [ ۴۳ ]  [ ۴۴ ]  [ ۴۵ ]  [ ۴۶ ]  [ ۴۷ ]  [ ۴۸ ]  [ ۴۹ ]  [ ۵۰ ] 
 [ ۵۱ ]  [ ۵۲ ]  [ ۵۳ ]  [ ۵۴ ]  [ ۵۵ ]  [ ۵۶ ]  [ ۵۷ ]  [ ۵۸ ]  [ ۵۹ ]  [ ۶۰ ] 
 [ ۶۱ ]  [ ۶۲ ]  [ ۶۳ ]  [ ۶۴ ]  [ ۶۵ ]  [ ۶۶ ]  [ ۶۷ ]  [ ۶۸ ]  [ ۶۹ ]  [ ۷۰ ] 
 [ ۷۱ ]  [ ۷۲ ]  [ ۷۳ ]  [ ۷۴ ]  [ ۷۵ ]  [ ۷۶ ]  [ ۷۷ ]  [ ۷۸ ]  [ ۷۹ ]  [ ۸۰ ] 
 [ ۸۱ ]  [ ۸۲ ]  [ ۸۳ ]  [ ۸۴ ]  [ ۸۵ ]  [ ۸۶ ]  [ ۸۷ ]  [ ۸۸ ]  [ ۸۹ ]  [ ۹۰ ] 
 [ ۹۱ ]  [ ۹۲ ]  [ ۹۳ ]  [ ۹۴ ]  [ ۹۵ ]  [ ۹۶ ]  [ ۹۷ ]  [ ۹۸ ]  [ ۹۹ ]  [ ۱۰۰ ] 
 [ ۱۰۱ ]  [ ۱۰۲ ]  [ ۱۰۳ ]  [ ۱۰۴ ]  [ ۱۰۵ ]  [ ۱۰۶ ]  [ ۱۰۷ ]  [ ۱۰۸ ]  [ ۱۰۹ ]  [ ۱۱۰ ] 
 [ ۱۱۱ ]  [ ۱۱۲ ]  [ ۱۱۳ ]  [ ۱۱۴ ]  [ ۱۱۵ ]  [ ۱۱۶ ]  [ ۱۱۷ ]  [ ۱۱۸ ]  [ ۱۱۹ ]  [ ۱۲۰ ] 
 [ ۱۲۱ ]  [ ۱۲۲ ]  [ ۱۲۳ ]  [ ۱۲۴ ]  [ ۱۲۵ ]  [ ۱۲۶ ]  [ ۱۲۷ ]  [ ۱۲۸ ]  [ ۱۲۹ ]  [ ۱۳۰ ] 
 [ ۱۳۱ ]  [ ۱۳۲ ]  [ ۱۳۳ ]  [ ۱۳۴ ]  [ ۱۳۵ ]  [ ۱۳۶ ]  [ ۱۳۷ ]  [ ۱۳۸ ]  [ ۱۳۹ ]  [ ۱۴۰ ] 
 [ ۱۴۱ ]  [ ۱۴۲ ]  [ ۱۴۳ ]  [ ۱۴۴ ]  [ ۱۴۵ ]  [ ۱۴۶ ]  [ ۱۴۷ ]  [ ۱۴۸ ]  [ ۱۴۹ ]  [ ۱۵۰ ] 
 [ ۱۵۱ ]  [ ۱۵۲ ]  [ ۱۵۳ ]  [ ۱۵۴ ]  [ ۱۵۵ ]  [ ۱۵۶ ]  [ ۱۵۷ ]  [ ۱۵۸ ]  [ ۱۵۹ ]  [ ۱۶۰ ] 
 [ ۱۶۱ ]  [ ۱۶۲ ]   صفحه بعدی